Lenovo 4XB1T87550 internal solid state drive 256 GB M.2 PCI Express 4.0 NVMe
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 4XB1T87550
- EAN: 0195892130406 4573680987542
ThinkCentre 256GB Value PCIe Gen4 NVMe OPAL 2.0 M.2 2280 SSD II
Offer details
Related Products
Description
ThinkCentre 256GB Value PCIe Gen4 NVMe OPAL 2.0 M.2 2280 SSD II is a good choice to upgrade your ThinkPad device. It is qualified on selected ThinkPad notebooks
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 256 GB |
| Read speed | 3300 MB/s |
| Write speed | 1250 MB/s |
| Security algorithms | TCG Opal 2.0 |
| NVMe | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD capacity | 256 GB |
| Read speed | 3300 MB/s |
| Write speed | 1250 MB/s |
| Security algorithms | TCG Opal 2.0 |
| NVMe | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Certification | BSMI FCC ICES VCCI UK DoC KCC RCM EMC CB Morocco DoC |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| Certification | BSMI FCC ICES VCCI UK DoC KCC RCM EMC CB Morocco DoC |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Depth | 0.866" (22 mm) |
| Height | 0.0937" (2.38 mm) |
| Weight | 0.317 oz (9 g) |
| Package width | 6.97" (177 mm) |
| Package depth | 5.67" (144 mm) |
| Package height | 2.09" (53 mm) |
| Package weight | 2.5 oz (71 g) |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package width | 6.97" (177 mm) |
| Package depth | 5.67" (144 mm) |
| Package height | 2.09" (53 mm) |
| Package weight | 2.5 oz (71 g) |
| Package type | Box |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| SSD form factor | M.2 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |