Offer details
Description
The Lenovo Professional Wireless Rechargeable Keyboard, its full-size keyboard sports scissor switches that create an elevated typing experience and improves your working efficiency with specialized Microsoft Copilot Key. Plus, its covers are made from eco-friendly 65% recycled material that protects the environment.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Connectivity technology | Wireless |
| Recommended usage | Home/Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | French, Canadian |
| Key pitch | 0.752" (1.91 cm) |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Hot keys | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Certification | CE CB BQB TUV Mark cTUVus FCC IC IDA WPC BIS SIRIM NTA SDOCo SDPPI NTC MIC AITI RCM NCC BSMI MSIP VCCI JRF SRRC ANRCETI ICASA MINCOM STA MoC UkrSEPRO ACI FAC TRA NTRA TRC MOC ICT INACOM NCC ANRT CERT CNC/AFTIC ANATEL SUBTEL IFETEL TUV NOM |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Copilot key | Yes |
| Design | |
| Product colour | Gray |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Island-style keyboard | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Certification | CE CB BQB TUV Mark cTUVus FCC IC IDA WPC BIS SIRIM NTA SDOCo SDPPI NTC MIC AITI RCM NCC BSMI MSIP VCCI JRF SRRC ANRCETI ICASA MINCOM STA MoC UkrSEPRO ACI FAC TRA NTRA TRC MOC ICT INACOM NCC ANRT CERT CNC/AFTIC ANATEL SUBTEL IFETEL TUV NOM |
| Ergonomics | |
| Rechargeable | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 420 mAh |
| Battery recharge time | 2 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium |
| Battery capacity | 420 mAh |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 20.7 oz (586 g) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 17.2 x 5.07 x 0.583" (437.4 x 128.8 x 14.8 mm) |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 19.5" (495 mm) |
| Package depth | 5.08" (129 mm) |
| Package height | 1.65" (42 mm) |
| Package weight | 28 oz (795 g) |
| Package type | Box |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| AC adapter included | No |