Lenovo GX41K07198 laptop case 17" Toploader bag Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: GX41K07198
- EAN: 0195892063650
17-inch Laptop Casual Toploader T210 Black
Offer details
Description
The Lenovo 17" Laptop Casual Toploader T210 accommodates laptops up to 17 inches. This toploder features in durable polyester fabric and streamlined design with a padded interior to protect notebook and important stuff. Quick access front zippered pocket for extra storage. A quilted back panel and fully adjustable shoulder straps make it comfortable for all day use. It is very attractive and perfect for daily commuters, college students and all types of travelers who is looking for a compact but stylish bag.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Toploader bag |
| Maximum screen size | 17" |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester |
| Protection features | Water repellent |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Closure type | Zipper |
| Weight & dimensions | |
| Width | 16.9" (430 mm) |
| Depth | 12.8" (325 mm) |
| Height | 2.36" (60 mm) |
| Weight | 16.9 oz (478 g) |
| Package width | 17.3" (440 mm) |
| Package depth | 13.2" (335 mm) |
| Package height | 2.56" (65 mm) |
| Package weight | 16.4 oz (465 g) |
| Design | |
| Case type | Toploader bag |
| Maximum screen size | 17" |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester |
| Protection features | Water repellent |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Technical details | |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 17.3" (440 mm) |
| Package depth | 13.2" (335 mm) |
| Package height | 2.56" (65 mm) |
| Package weight | 16.4 oz (465 g) |