Lenovo ThinkVision P27Q-40 computer monitor 27" 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LED Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 64A7GAR6UZ
- EAN: 0199271591598
27", 2560 x 1440 WLED IPS, 120Hz, 16:9, 350cd/m², 4ms, 178° / 178°
Offer details
Description
ThinkVision P27Q40 Monitor 27inch QHD display with IPS panel Factory calibrated 98 DCIP3 color space coverage24120Hz variable refresh rate Integrated USB hub and daisy chaining capability Software solution with LDFM and Lenovo ThinkColour Ergonomic stand with LTPS lift, tilt, pivot, and swivel functions 3year
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display diagonal | 27" |
| Response time | 6 ms |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colors |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.00918 x 0.00918" (0.233 x 0.233 mm) |
| HD type | Wide Quad HD |
| Pixel density | 109 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Backlight type | W-LED |
| Response time (fast) | 4 ms |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in microphone | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | ENERGY STAR Certified, TCO 10, TCO Edge 2.1, EPEAT Gold, EU Energy Efficiency Level (Level-D), Volatile Organic Compound Certification, RoHS, Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Eye Comfort (5 Stars) |
| Colour name | Eclipse Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Ethernet LAN | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Pivot | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 75 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 19.2 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 24.2" (613.6 mm) |
| Depth (with stand) | 7.68" (195 mm) |
| Height (with stand) | 21.2" (539.2 mm) |
| Bezel width (side) | 0.0787" (2 mm) |
| Width (without stand) | 24.2" (613.6 mm) |
| Height (without stand) | 14.1" (357.1 mm) |
| Depth (without stand) | 1.81" (46 mm) |
| Weight (with stand) | 14.1 lbs (6.4 kg) |
| Weight (without stand) | 9.48 lbs (4.3 kg) |
| Package width | 27.3" (693 mm) |
| Package depth | 5.91" (150 mm) |
| Package height | 16.5" (420 mm) |
| Package weight | 20.3 lbs (9.2 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 27.3" (693 mm) |
| Package depth | 5.91" (150 mm) |
| Package height | 16.5" (420 mm) |
| Package weight | 20.3 lbs (9.2 kg) |
| Other features | |
| Certification | ENERGY STAR Certified, TCO 10, TCO Edge 2.1, EPEAT Gold, EU Energy Efficiency Level (Level-D), Volatile Organic Compound Certification, RoHS, Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Eye Comfort (5 Stars) |
| Power consumption (max) | 75 W |
| Width (without stand) | 24.2" (613.6 mm) |
| Height (without stand) | 14.1" (357.1 mm) |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 1.81" (46 mm) |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Power supply type | Internal |
| Ethernet LAN | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR Certified, TCO 10, TCO Edge 2.1, EPEAT Gold, EU Energy Efficiency Level (Level-D), Volatile Organic Compound Certification, RoHS, Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Eye Comfort (5 Stars) |
| Technical details | |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 14.1 lbs (6.4 kg) |