Offer details
Related Products
Description
Lenovo WL310 Bluetooth Silent Mouse redefines how you work and play, blending sleek design with great functionality. Enjoy seamless performance with Bluetooth 5.0, free from wires. This mouse provides precision with three adjustable DPI settings and five versatile buttons for easy navigation. The scroll wheel ensures smooth scrolling in two directions, making every task more enjoyable.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Device interface | Bluetooth |
| Buttons quantity | 6 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Office |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Certification | UL mark,CE,BQB,FCC ID,ICID,JRL,VCCI,ICASA,POTRAZ,KVALITET,NCC,ANRT,CERT,ANF,INCM,TRA,EQM RoHS,TRA,MOC(CITRA),ictQATAR,TRA Bahrain,NTRA,TRC,TRA Lebanon,PTA,SRRC,BSMI,NCC,KCC,IDA,SIRIM,NBTC-SDOC,SDPPI,NTC,WPC,Anatel,SUBTEL,CRC,MTC,CONATEL,ARCOTEL |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Input device | |
| Device interface | Bluetooth |
| Buttons quantity | 6 |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Laser colour | Red |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Certification | UL mark,CE,BQB,FCC ID,ICID,JRL,VCCI,ICASA,POTRAZ,KVALITET,NCC,ANRT,CERT,ANF,INCM,TRA,EQM RoHS,TRA,MOC(CITRA),ictQATAR,TRA Bahrain,NTRA,TRC,TRA Lebanon,PTA,SRRC,BSMI,NCC,KCC,IDA,SIRIM,NBTC-SDOC,SDPPI,NTC,WPC,Anatel,SUBTEL,CRC,MTC,CONATEL,ARCOTEL |
| Design | |
| Product colour | Gray |
| Form factor | Ambidextrous |
| Laser colour | Red |
| Ergonomic design | Yes |
| Certification | UL mark,CE,BQB,FCC ID,ICID,JRL,VCCI,ICASA,POTRAZ,KVALITET,NCC,ANRT,CERT,ANF,INCM,TRA,EQM RoHS,TRA,MOC(CITRA),ictQATAR,TRA Bahrain,NTRA,TRC,TRA Lebanon,PTA,SRRC,BSMI,NCC,KCC,IDA,SIRIM,NBTC-SDOC,SDPPI,NTC,WPC,Anatel,SUBTEL,CRC,MTC,CONATEL,ARCOTEL |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Service life of battery | 3 month(s) |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.47" (62.7 mm) |
| Depth | 1.61" (41 mm) |
| Height | 4.2" (106.8 mm) |
| Weight | 2.36 oz (67 g) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Package width | 2.95" (75 mm) |
| Package depth | 1.89" (48 mm) |
| Package height | 4.33" (110 mm) |
| Package weight | 4.66 oz (132 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 2.36 oz (67 g) |
| Connectivity technology | Wireless |