Logitech 960-000694 webcam 3 MP 1280 x 720 pixels USB Gray, Dark Gray
- Brand: Logitech
- Category:
- SKU: 960-000694
- EAN: 0097855070739 0971478095433 71 ...8095433 7123290456876 0978550707390 0769118368234 0097855070784 0132017775371 0079531730861 0638084718414 5060302051815 0722301806753 1320010348138 0778889279496 0640206685399 0801940483928 0665112640270 0163120265589 0665112640430 0737212593579 0801940718372 0734911334380 0701980333873 0766150039030 0617407427400 0700736687727 0172302830613 0807320210849 1320010050086 0667562769433 0803982772909 0763615785969 0765956575667 0729224797281 0804993514052 5715063040829 0151903002506more
C270 HD WEBCAM
Offer details
Description
Pure and simple HD video calling. The C270 HD Webcam lets you make widescreen video calls in HD 720p with clear, sharp image quality. Because it adjusts automatically to lighting conditions, you'll get brighter images despite dim lighting. Its noise-reducing mic ensures your conversations are clear even in busy surroundings. This small, agile and adjustable webcam brings a whole new angle to video calling, letting you record HD videos and posting them on your favorite social media. You can attach it securely to your screen using the universal clip, or sit it on a shelf or desk.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Megapixel (approx.) | 3 MP |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Supported video modes | 720p |
| Diagonal field of view | 55° |
| Design | |
| Built-in microphone | Yes |
| Interface | USB |
| Product colour | Gray, Dark Gray |
| Built-in flash | No |
| USB powered | Yes |
| Mounting type | Clip |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Lens material | Plastic |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.26" (31.9 mm) |
| Depth | 2.62" (66.6 mm) |
| Height | 2.87" (72.9 mm) |
| Weight | 2.65 oz (75 g) |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 2.06" (52.2 mm) |
| Package depth | 4" (101.5 mm) |
| Package height | 3.19" (81 mm) |
| Package weight | 4.91 oz (139.2 g) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Laptop clamp | Yes |
| Batteries included | No |
| Packaging content | 1 webcam with 5 ft (1.5 m) attached USB-A cable User documentation |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 2024 MB |
| Internet connection required | Yes |
| Microphone | |
| Built-in microphone | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 6.26" (159 mm) |
| Master (outer) case length | 9.25" (235 mm) |
| Master (outer) case height | 3.74" (95 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 25.3 oz (716 g) |
| Other features | |
| Minimum RAM | 2024 MB |
| USB required | Yes |
| Internet connection required | Yes |