Offer details
Description
360-degree sound
- The speakers project sound evenly in all directions, so you enjoy rich, clear sound from any angle throughout the room.What is 360-degree sound?
Down-firing subwoofer
- A subwoofer with a 6.5-inch pressure driver delivers deep lows for rich bass you can feel.Satellite? Subwoofer? So what? Learn more about speakers.
Two auxiliary inputs
- An RCA jack and a 3.5 mm auxiliary input let you easily connect your Logitech® SqueezeboxTM network music player, gaming console, DVD player, or iPod®.
40 watts (RMS) of power
- You’ve got enough power to fill the room with bold, dynamic sound.Watt? Learn more about audio terminology and what it means for you.
Convenient on-speaker controls
- You’ve got power, volume, and a headphone jack for private listening right at your fingertips.
- The speakers project sound evenly in all directions, so you enjoy rich, clear sound from any angle throughout the room.What is 360-degree sound?
Down-firing subwoofer
- A subwoofer with a 6.5-inch pressure driver delivers deep lows for rich bass you can feel.Satellite? Subwoofer? So what? Learn more about speakers.
Two auxiliary inputs
- An RCA jack and a 3.5 mm auxiliary input let you easily connect your Logitech® SqueezeboxTM network music player, gaming console, DVD player, or iPod®.
40 watts (RMS) of power
- You’ve got enough power to fill the room with bold, dynamic sound.Watt? Learn more about audio terminology and what it means for you.
Convenient on-speaker controls
- You’ve got power, volume, and a headphone jack for private listening right at your fingertips.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Audio output channels | 2.1 channels |
| RMS rated power | 40 W |
| Remotely operated | No |
| Product colour | Black |
| Amplifier | |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 10% |
| Satellite speakers | |
| Satellite speakers RMS power | 9.5 W |
| Subwoofer | |
| Subwoofer RMS power | 21 W |
| Subwoofer driver diameter (imperial) | 4" |
| Subwoofer dimensions (WxHxD) | 9.06 x 9.45 x 10.1" (230 x 240 x 256 mm) |
| Technical details | |
| Satellite speaker driver diameter | 2" |
| Frequency range | 35 - 25000 Hz |
| Compatible operating systems | Win XP, Vista Mac 10.3.9 + |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Other features | |
| Mac compatibility | Yes |