Supermicro 1028GQ-TR Intel® C612 LGA 2011 (Socket R) Rack (1U) Black
- Brand: Supermicro
- Category:
- SKU: SYS-1028GQ-TR
- EAN: 0672042196623
SuperServer, 1U Rackmount, 2xLGA 2011, 16x 288-pin DDR4 DIMM, 2x 2.5" Hot-swap drive bays, 2x 2.5" internal drive bays
Offer details
Related Products
Description
- Dual socket R3 (LGA 2011) supports Intel® Xeon® processor E5-2600 v3 family; QPI up to 9.6GT/s
- Up to 1TB ECC, up to DDR4 2133MHz; 16x DIMM slots
- 4x PCI-E 3.0 x16 slots (4x GPU/ Xeon Phi cards opt.), 2x PCI-E 3.0 x8 (in x16) LP slot
- Intel i350 Dual port GbE LAN
- 2x 2.5" Hot-swap drive bays, 2x 2.5" internal drive bays
- 9x 4cm heavy duty counter-rotating fans with air shroud & optimal fan speed control
- 2000W Redundant Power Supplies Platinum Level (94%+)
- Up to 1TB ECC, up to DDR4 2133MHz; 16x DIMM slots
- 4x PCI-E 3.0 x16 slots (4x GPU/ Xeon Phi cards opt.), 2x PCI-E 3.0 x8 (in x16) LP slot
- Intel i350 Dual port GbE LAN
- 2x 2.5" Hot-swap drive bays, 2x 2.5" internal drive bays
- 9x 4cm heavy duty counter-rotating fans with air shroud & optimal fan speed control
- 2000W Redundant Power Supplies Platinum Level (94%+)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| System bus type | QuickPath Interconnect (QPI) |
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| Processor family | Intel |
| Number of processors supported | 2 |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Maximum cache | 45 MB |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Compatible processor series | Intel® Xeon®, Intel® Xeon Phi™ |
| Memory | |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported DIMM module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB, 64GB |
| Number of DIMM slots | 16 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory bus | 72 bit |
| Maximum RDIMM memory | 512 GB |
| Maximum internal memory | 1 TB |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Performance | |
| PC health monitoring | CPU, Fan, LED, Temperature |
| Intelligent Platform Management Interface (IPMI) support | Yes |
| Integrated BMC with IPMI | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| Network | |
| LAN controller | Intel® I350 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 slots | 2 |
| PCI Express x16 slots | 4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Features | |
| PC health monitoring | CPU, Fan, LED, Temperature |
| Integrated BMC with IPMI | Yes |
| Technical details | |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Processor special features | |
| Intelligent Platform Management Interface (IPMI) support | Yes |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| BIOS features | APM 1.2, Plug & Play, UEFI |
| ACPI version | 3.0 |
| Design | |
| Rack-Friendly board | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 9 fan(s) |
| LED indicators | Fan fail, HDD, Network, Power |
| Fan diameter | 1.57" (4 cm) |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Certification | 80 PLUS Platinum |
| Power | |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 2000 W |
| Input current | 10 - 12.5 A |
| DC output current (+12 V) | 166.7 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Weight | 35.1 lbs (15.9 kg) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Depth | 35.2" (894 mm) |
| Packaging data | |
| Keyboard included | Yes |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |