Supermicro 5018GR-T Intel® C612 LGA 2011 (Socket R) Rack (1U) Black
- Brand: Supermicro
- Category:
- SKU: SYS-5018GR-T
- EAN: 0672042169719
Intel Xeon E5-2600 v4/v3, E5-1600v3, up to 145W TDP, Single Socket R3 (LGA 2011), 8x 288-pin DDR4 DIMM, 1U, 1400W
Offer details
Related Products
Description
Designed to deliver solid performance and mission-critical reliability for customer applications, these Supermicro uni-processor 1U rack servers support the latest Xeon® processor E5-2600/1600 v4/v3 family and deliver additional levels of performance, power-efficiency and reliability.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| Processor family | Intel |
| Number of processors supported | 1 |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Maximum cache | 55 MB |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory form factor | 284-pin DIMM |
| Memory bus | 72 bit |
| Maximum RDIMM memory | 512 GB |
| Maximum internal memory | 1.02 TB |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 3 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 3.5" |
| Performance | |
| PC health monitoring | CPU, Fan, LED, Temperature |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| Network | |
| LAN controller | Intel® I350 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 2 |
| Features | |
| PC health monitoring | CPU, Fan, LED, Temperature |
| Technical details | |
| Number of storage drives supported | 3 |
| Compliance certificates | RoHS |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| BIOS features | APM 1.2, PCI 2.3, Plug & Play, SMBIOS 2.7.1 |
| ACPI version | 4.0 |
| Design | |
| Number of fans | 8 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Power | |
| Power supply | 1400 W |
| Input current | 14.7 - 8 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Weight | 26.9 lbs (12.2 kg) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Depth | 28.2" (716 mm) |