Supermicro 6018R-TDTPR Intel® C612 LGA 2011 (Socket R) Rack (1U) Black, Gray
- Brand: Supermicro
- Category:
- SKU: SYS-6018R-TDTPR
- EAN: 0672042177950
Dual socket R3 (LGA 2011), Intel Xeon E5-2600 v4/v3, QPI 9.6GT/s, 1TB ECC 3DS LRDIMM, DDR4- 2400MHz, 8x DIMM, 4x 3.5" Hot-swap SATA3, 500W
Offer details
Related Products
Description
Supermicro's X10 Broadwell DP SuperServer® offers numerous advantages over previous generations including the highest levels of performance, efficiency, security and scalability in the industry.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| Processor family | Intel |
| Number of processors supported | 2 |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Maximum cache | 55 MB |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory bus | 72 bit |
| Maximum RDIMM memory | 256 GB |
| Maximum internal memory | 1 TB |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 3.5" |
| Performance | |
| Optical drive type | DVD-ROM |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| Network | |
| LAN controller | Intel® 82599ES, Realtek RTL8111E |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 7 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 slots | 1 |
| Features | |
| Optical drive type | DVD-ROM |
| Technical details | |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Compliance certificates | RoHS |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| BIOS features | APM 1.2, Plug & Play |
| ACPI version | 4.0 |
| Design | |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Fan diameter | 1.57" (4 cm) |
| Product colour | Black, Gray |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Power | |
| Power supply | 500 W |
| Input current | 6.2 A |
| DC output current (+5 V) | 3 A |
| DC output current (+12 V) | 42 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Weight | 37.9 lbs (17.2 kg) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Depth | 25.6" (650 mm) |