Supermicro 6028TR-HTR Intel® C612 LGA 2011 (Socket R) Rack (2U) Black
- Brand: Supermicro
- Category:
- SKU: SYS-6028TR-HTR
- EAN: 0672042172948
Dual socket R3 (LGA 2011), Intel Xeon E5-2600 v3, Up to 512GB ECC DDR4 2133MHz, 8x DIMM slots, Intel i350 Dual port GbE LAN, 3x 3.5" Hot-swap SATA3, 1600W
Offer details
Related Products
Description
Supermicro's New Generation X10 Haswell DP SuperServer® offers numerous advantages over previous generations including the highest levels of performance, efficiency, security and scalability in the industry.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| Processor family | Intel |
| Number of processors supported | 1 |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Maximum cache | 45 MB |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported DIMM module capacities | 16GB, 32GB, 4GB, 64GB, 8GB |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory bus | 72 bit |
| Maximum RDIMM memory | 256 GB |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 3 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| RAID levels | 1, 5 |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 3.5" |
| Performance | |
| Intelligent Platform Management Interface (IPMI) support | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| Network | |
| LAN controller | Intel® I350, Realtek RTL8201N |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 slots | 2 |
| Technical details | |
| Number of storage drives supported | 3 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Processor special features | |
| Intelligent Platform Management Interface (IPMI) support | Yes |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| BIOS features | APM 1.2, PCI 2.2, Plug & Play, SMBIOS 2.3, UEFI |
| ACPI version | 2.0 |
| Design | |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Fan diameter | 3.15" (8 cm) |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Power | |
| Power supply | 1600 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.2" (438 mm) |
| Weight | 104.7 lbs (47.5 kg) |
| Height | 3.46" (88 mm) |
| Depth | 28.5" (724 mm) |