Supermicro 6038R-TXR Intel® C612 LGA 2011 (Socket R) Rack (3U) Black
- Brand: Supermicro
- Category:
- SKU: SYS-6038R-TXR
- EAN: 0672042186372
Dual socket R3 (LGA 2011), Intel Xeon E5-2600v3, Up to 1TB ECC DDR4 2133MHz, 16x DIMM slots, Intel i350 Dual port Gigabit Ethernet, 980W
Offer details
Related Products
Description
Designed for optimal performance, the dual-processor SuperServers support the QPI (9.6GT/s) format Xeon processor E5-2600 v3 family in 3U form-factor. These SuperServers are ideal for network infrastructure, front-end enterprise, and minimal-downtime cluster server systems.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| Processor family | Intel |
| Number of processors supported | 2 |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported DIMM module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB, 64GB |
| Number of DIMM slots | 16 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Maximum RDIMM memory | 512 GB |
| Maximum internal memory | 1 TB |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 10 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 1.2 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| Network | |
| LAN controller | Intel® I350, Realtek RTL8201N |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Number of SATA III connectors | 10 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 slots | 10 |
| PCI Express x4 slots | 1 |
| Features | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 1.2 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Technical details | |
| Number of storage drives supported | 10 |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| BIOS features | Plug & Play |
| ACPI version | 4.0 |
| Design | |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Fan diameter | 3.15" (8 cm) |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Power | |
| Power supply | 980 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Weight | 71.9 lbs (32.6 kg) |
| Height | 5.2" (132 mm) |
| Depth | 25.5" (648 mm) |
| Other features | |
| Processor cores | 18 |