Supermicro SuperServer F628R3-RTBPT+ LGA 2011-v3 Rack (4U) Black
- Brand: Supermicro
- Category:
- SKU: SYS-F628R3-RTBPT+
- EAN: 0672042166091
Intel Xeon E5-2600 v3, 16x DIMM, 2 10GBase-T, 1 Built-in video, 1 COM/Serial port, 2 USB 3.0, 6+2 3.5" Hot-swap SATA3 HDD, 1280W
Offer details
Related Products
Description
1. Dual socket R3 (LGA 2011) supports Intel® Xeon® processor E5-2600 v3 family; QPI up to 9.6GT/s
2. Up to 1TB ECC DDR4 2133MHz; 16x DIMM sockets
3. Expansion slots: 1 PCI-E 3.0 x16 (LP) 1 PCI-E 3.0 x8 (Micro Low Profile) See Cable Configuration Map
4. I/O ports: 2 10GBase-T, 1 Built-in video, 1 COM/Serial port, 2 USB 3.0 ports
5. Built-in Server management tool (IPMI 2.0, KVM/media over LAN) with dedicated LAN port
6. 6+2 3.5" Hot-swap SATA3 HDD Bays
7. 2x 80mm 11k RPM middle fans
8. 1280W Redundant Power Supplies Platinum Level (95%)
2. Up to 1TB ECC DDR4 2133MHz; 16x DIMM sockets
3. Expansion slots: 1 PCI-E 3.0 x16 (LP) 1 PCI-E 3.0 x8 (Micro Low Profile) See Cable Configuration Map
4. I/O ports: 2 10GBase-T, 1 Built-in video, 1 COM/Serial port, 2 USB 3.0 ports
5. Built-in Server management tool (IPMI 2.0, KVM/media over LAN) with dedicated LAN port
6. 6+2 3.5" Hot-swap SATA3 HDD Bays
7. 2x 80mm 11k RPM middle fans
8. 1280W Redundant Power Supplies Platinum Level (95%)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| System bus rate | 96 GT/s |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor family | Intel |
| Maximum cache | 45 MB |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of DIMM slots | 16 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Maximum RDIMM memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 3.5" |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| Network | |
| LAN controller | Intel® X540 |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T, 100BASE-TX, 10GBASE-T |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Technical details | |
| Number of storage drives supported | 8 |
| Compliance certificates | RoHS |
| BIOS | |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| BIOS features | APM 1.2, PCI 2.2, Plug & Play, SMBIOS 2.3, UEFI |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Fan diameter | 3.15" (8 cm) |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Rack (4U) |
| Power | |
| Power supply | 12880 W |
| DC output current (+5 V) | 4 A |
| DC output current (+12 V) | 106.7 A |
| AC input voltage | 180 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.6" (448 mm) |
| Height | 6.97" (177 mm) |
| Depth | 29" (737 mm) |