Supermicro SuperServer SYS-6018R-MD Intel® C612 LGA 2011 (Socket R) Rack (1U) Silver
- Brand: Supermicro
- Category:
- SKU: SYS-6018R-MD
- EAN: 0672042181056
2 x LGA 2011, 8 x DIMM, Intel C612, 6 x SATA-III 6Gbps, 7 x USB 2.0, 2 x Gigabit Ethernet, 2 x COM, VGA, 500W, 437 x 429 x 43mm, 11.8kg
Offer details
Related Products
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor series | Intel Xeon E5-2600 v4 |
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Number of processors supported | 2 |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Maximum cache | 55 MB |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| LED indicators | HDD, LAN, Power |
| Fan diameter | 1.57" (4 cm) |
| Product colour | Silver |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Memory | |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported DIMM module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128GB |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory bus | 72 bit |
| Maximum RDIMM memory | 512 GB |
| Maximum internal memory | 1.02 TB |
| ECC | Yes |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| RAID levels | 0, 1 |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| Network | |
| LAN controller | Intel® I350 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,300,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 7 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| COM ports quantity | 2 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Technical details | |
| Processor series | Intel Xeon E5-2600 v4 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| BIOS | |
| BIOS type | EEPROM |
| BIOS memory size | 128000 Mbit |
| BIOS features | PCI 2.2, Plug & Play, SMBIOS 2.7.1, UEFI |
| ACPI version | 4.0 |
| UEFI version | 2.3.1 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.7.1 |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power supply | 500 W |
| DC output current (+5 V) | 15 A |
| DC output current (+12 V) | 41 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Thermal Design Power (TDP) | 145 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.2" (437 mm) |
| Weight | 26 lbs (11.8 kg) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Depth | 16.9" (429 mm) |
| Package width | 27" (686 mm) |
| Package depth | 24" (610 mm) |
| Package height | 7.99" (203 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 27" (686 mm) |
| Package depth | 24" (610 mm) |
| Package height | 7.99" (203 mm) |
| Other features | |
| Reset button | Yes |