Supermicro X10DRD-L Intel® C612 LGA 2011 (Socket R) Extended ATX
- Brand: Supermicro
- Category:
- SKU: MBD-X10DRD-L-O
- EAN: 0672042180554
X10DRD-L - Dual Intel Xeon processor E5-2600 v4/ v3, Intel C612, 6x SATA3 (6Gbps), RAID 0, 1, 5, 10
Offer details
Related Products
Description
- Dual socket R3 (LGA 2011) supports Intel® Xeon® processor E5-2600 v4/ v3 family; QPI up to 9.6GT/s
- Intel® C612 chipset
- Up to 1TB† ECC 3DS LRDIMM , up to DDR4- 2400†MHz ; 8x DIMM slots
- Expansion slot: 1x PCI-E 3.0 x8
- Intel® i350 Dual port GbE LAN
- 6x SATA3 (6Gbps) ports; RAID 0, 1, 5, 10
- Integrated IPMI 2.0 and KVM with Dedicated LAN
- 7x USB 2.0 ports (4 rear, 2 via headers, 1 Type A)
- Intel® C612 chipset
- Up to 1TB† ECC 3DS LRDIMM , up to DDR4- 2400†MHz ; 8x DIMM slots
- Expansion slot: 1x PCI-E 3.0 x8
- Intel® i350 Dual port GbE LAN
- 6x SATA3 (6Gbps) ports; RAID 0, 1, 5, 10
- Integrated IPMI 2.0 and KVM with Dedicated LAN
- 7x USB 2.0 ports (4 rear, 2 via headers, 1 Type A)
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Component for | Server |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Motherboard form factor | Extended ATX |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Processor thermal power (max) | 145 W |
| Supported QPI | 9.6 GT/s |
| Processor number of cores supported | 22 |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | Yes |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Maximum RDIMM memory | 512 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 2.0 ports quantity | 7 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel® I350, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Component for | Server |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Motherboard form factor | Extended ATX |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| ACPI version | 4.0 |
| Processor special features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13" (331 mm) |
| Depth | 10.5" (267 mm) |
| Packaging content | |
| Bundled software | Intel Node Manager, IPMI 2.0, NMI, SuperDoctor 5, Watch Dog |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Number of processors supported | 2 |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Supported DIMM module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128MB |
| Supported LRDIMM module capacity | 32GB, 64GB |
| Maximum LRDIMM memory | 1 TB |