Supermicro X10DRL-i Intel® C612 LGA 2011 (Socket R) ATX
- Brand: Supermicro
- Category:
- SKU: MBD-X10DRL-I-O
- EAN: 0672042155620 0672042224098 40 ...2224098 4047443137791 6720421556200more
Dual socket R3 (LGA 2011), Intel Xeon E5-2600 v3, Intel C612 chipset, 512GB ECC DDR4 (2133MHz), 8x DIMM, Intel i210 GbE LAN
Offer details
Related Products
Description
Introducing Supermicro's latest generation of dual processor motherboard technology based on Intel's E5-2600 v3 Haswell processor. Supermicro's X10 motherboards are specifically designed to meet the demanding needs of today's complex computational workloads. Feature rich and highly expandable, our X10 motherboards provide the latest advanced integrated and expandable storage and networking technologies. Features like lightning fast DDR4 memory, NVMe/SAS3/SATA3 storage interfaces, 1G/10GBASE-T, 10G SFP+, 40GbE, and Infiniband QDR/FDR. With its unprecedented set of features, each X10 motherboard is specifically tailored to provide optimal performance while helping to reduce deployment and operational costs over the lifespan of the product.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Component for | Server |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Motherboard form factor | ATX |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Intelligent Platform Management Interface (IPMI) support | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| ECC supported by processor | Yes |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Processor thermal power (max) | 145 W |
| Supported QPI | 9.6 GT/s |
| Processor number of cores supported | 18 |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| Maximum RDIMM memory | 256 GB |
| ECC сompatibility | ECC |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics support | Yes |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Serial port headers | 1 |
| Number of SATA III connectors | 10 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel I210 |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Component for | Server |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x4 (Gen 2.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 4.0 |
| Processor special features | |
| Intelligent Platform Management Interface (IPMI) support | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12" (304.8 mm) |
| Depth | 10" (254 mm) |
| Technical details | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| ECC supported by processor | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 3 |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Number of processors supported | 2 |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Intel Xeon series | E5-2600 |
| Supported LRDIMM module capacity | 32GB, 64GB |
| Maximum LRDIMM memory | 512 GB |