Supermicro X10DRX Intel® C612 LGA 2011 (Socket R)
- Brand: Supermicro
- Category:
- SKU: MBD-X10DRX-B
- EAN: 0672042184040
2x LGA 2011, 16x 288-pin DDR4 DIMM, Intel C612, 10x SATA3 (6Gbps)
Offer details
Related Products
Description
- Dual socket R3 (LGA 2011) supports Intel® Xeon® processor E5-2600 v3 family; QPI up to 9.6GT/s
- Intel® C612 chipset
- Up to 1TB ECC DDR4 2133MHz; 16x DIMM slots
- Expansion slots: 10 PCI-E 3.0 x8 and 1 PCI-E 2.0 x4 (in x8) slot
- Intel® i350 Dual port GbE LAN
- 10x SATA3 (6Gbps); RAID 0, 1, 5, 10
- Integrated IPMI 2.0 and KVM with Dedicated LAN
- 5x USB 3.0 ports, 4x USB 2.0 ports
- 2x SuperDOM ports, TPM 1.2 header
- Intel® C612 chipset
- Up to 1TB ECC DDR4 2133MHz; 16x DIMM slots
- Expansion slots: 10 PCI-E 3.0 x8 and 1 PCI-E 2.0 x4 (in x8) slot
- Intel® i350 Dual port GbE LAN
- 10x SATA3 (6Gbps); RAID 0, 1, 5, 10
- Integrated IPMI 2.0 and KVM with Dedicated LAN
- 5x USB 3.0 ports, 4x USB 2.0 ports
- 2x SuperDOM ports, TPM 1.2 header
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Watch Dog function | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 1.2 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Supported processor sockets | LGA 2011 (Socket R) |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| PC health monitoring | Fan, LED, Temperature, Voltage |
| Number of HDDs supported | 10 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| ECC supported by processor | Yes |
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Supported processor sockets | LGA 2011 (Socket R) |
| Maximum number of SMP processors | 2 |
| Processor cores | 18 |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 16 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | Yes |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported memory module capacities | 64GB, 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Maximum internal memory | 1 TB |
| Maximum RDIMM memory | 512 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of HDDs supported | 10 |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2400 |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 3 |
| Number of SATA III connectors | 10 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB connector type | USB Type-A |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| COM ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| LAN controller | Intel® I350, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Watch Dog function | Yes |
| Supported processor sockets | LGA 2011 (Socket R) |
| Power source type | ATX |
| PC health monitoring | Fan, LED, Temperature, Voltage |
| Expansion slots | |
| PCI Express x4 (Gen 2.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 10 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| ACPI version | 4.0 |
| Power | |
| Power source type | ATX |
| Processor special features | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 1.2 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15.2" (386 mm) |
| Depth | 13.2" (335 mm) |
| Technical details | |
| ECC supported by processor | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 10 |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |