Tripp Lite P134-000 video cable adapter 5.91" (0.15 m) Displayport DVI-I Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P134-000
- EAN: 0037332148292 0755745005130 01 ...5005130 0132017946375 0098594368057 0373321482924 0163120313242 0999993395029 0151903092675 0887504643069 0172302812558more
DisplayPort to DVI-I Adapter Cable (M/F), 6 in. (15.2 cm), TAA
Offer details
Trade Prices
Description
Connect a DVI monitor to a computer with a DisplayPort output
DisplayPort to DVI Adapter Converter (DisplayPort-Male to DVI-I-Female), 6 in.
Supports DVI-D single-link computer video resolutions up to 1920 x 1200, and HD resolutions up to 1080p
Fully molded ends
The P134-000 is a passive adapter, and requires to be connected to any Dispayport 1.1/1.2/1.4/2.1 version graphics card with Dual Mode DP++ ( DisplayPort ++ ) port, which allows HDMI and DVI signals to be passed through; check the documentation for your DisplayPort source for compatibility.
DisplayPort to DVI Adapter Converter (DisplayPort-Male to DVI-I-Female), 6 in.
Supports DVI-D single-link computer video resolutions up to 1920 x 1200, and HD resolutions up to 1080p
Fully molded ends
The P134-000 is a passive adapter, and requires to be connected to any Dispayport 1.1/1.2/1.4/2.1 version graphics card with Dual Mode DP++ ( DisplayPort ++ ) port, which allows HDMI and DVI signals to be passed through; check the documentation for your DisplayPort source for compatibility.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 5.91" (0.15 m) |
| Connector 1 | Displayport |
| Connector 2 | DVI-I |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Country of origin | Taiwan |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 2.47 oz (70 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 2.47 oz (70 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.25" (235 mm) |
| Master (outer) case length | 8.07" (205 mm) |
| Master (outer) case height | 2.24" (56.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 19.8 oz (560 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332148299 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |