Tripp Lite U024-010 USB cable USB 2.0 120.1" (3.05 m) USB A Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U024-010
- EAN: 0037332116543 0172302820164 08 ...2820164 0858399218076 0999991569675 0373321165438 0168141636936 5057103004300 0163120866267more
USB 2.0 Extension Cable (A M/F), 10 ft. (3.05 m)
Offer details
Description
This 10-ft. (3.05 m) USB gold extension cable is manufactured using USB 2.0 cable. It is designed specifically for use with USB 2.0 A/B device cables. This cable is backwards compatible and can also be used with the older USB 1.1 cables. Made with superior foil shielding for reliable error-free data communications. Features gold plated connectors and gold plated copper contacts for superior conductivity. The significantly faster data transfer rates of USB 2.0 (up to 480 Mbps) makes it perfect for multimedia applications. the cable is manufactured with molded connectors and integral strain relief for extra durability and long life.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Female |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Country of origin | China |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 28/24 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 2.29 lbs (1.04 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 16" (406.4 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 18" (457.2 mm) |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332116540 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332116540 |
| Compliance certificates | RoHS |