Ubiquiti Electric Lock
- Brand: Ubiquiti
- Category:
- SKU: UACC-LOCK-STRIKE-SECURE-15MM
- EAN: 0810010076496
12V DC, 400mA, Fail secure lock, Single door, 1,200 kg (2,645 lb), for Wooden/ Steel/ Aluminum door
Offer details
Description
Fail-secure electric strike lock that connects to a UniFi Access Hub.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Fail secure |
| Mounting type | Recess-mounted |
| Housing material | Stainless steel, Zinc |
| Compatible products | UA-Hub-Door EAH-8 UA-Hub-Door-Mini UA-Ultra UA-Hub-Gate |
| Power | |
| Input voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.57" (40 mm) |
| Depth | 1.38" (35 mm) |
| Height | 4.88" (124 mm) |
| Weight | 6.53 oz (185 g) |