Lenovo ThinkBook 14 G8 IRL Intel Core 7 240H Laptop 14" Touchscreen WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English, French Gray
Intel Core 7 240H, 10C (6P + 4E)/16T, P-core 2.5/5.2GHz, E-core 1.8/4.0GHz, 24MB Intel Smart Cache, 2x 8GB SODIMM DDR5-5600, 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe, 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits 45% NTSC 60Hz Touch, Intel Graphics, Wi-Fi 6E 802.11ax 2x2 + BT5.3, FHD 1080p with Privacy Shutter, Windows 11 Pro
Offer details
Related Products
Description
ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 14? Intel Laptop 14? AI PC for business imagined with Intel Lenovo Aura Edition features for optimized productivity daytoday experience Our thinnest lightest 14? ThinkPad X1 yet less than 1kg Superlong battery life customerreplaceable battery for extended lifecycle Lowest carbon footprint X1 yet
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Arctic grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminum, Polycarbonate (PC) |
| Display | |
| Display diagonal | 14" |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core (Series 2) |
| Processor family | Intel Core 7 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor model | 240H |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 24 MB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor base power | 45 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| SSD form factor | M.2 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English, French |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | English, French |
| Bundled software | Office Trial |
| Trial software | Office |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 6.1 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Continuous video playback time | 12.63 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, Supervisor |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 120000" (3048 m) |
| Certificates | |
| Certification | ErP Lot 6/26 MIL-STD-810H TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3 lbs (1.36 kg) |
| Width | 12.3" (313.5 mm) |
| Depth | 8.82" (224 mm) |
| Height | 0.689" (17.5 mm) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Audio system | Dolby Audio |
| On-board graphics card | Yes |
| Maximum shipping altitude | 120000" (3048 m) |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Continuous video playback time | 12.63 h |