Lenovo ThinkBook 16 G6 IRL Intel® Core™ i5 i5-1335U Laptop 16" Touchscreen WUXGA 8 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro French Gray
Intel Core i5-1335U, 10C (2P + 8E)/12T, P-core up to 4.6GHz, E-core up to 3.4GHz, 12MB Intel Smart Cache, 1x 8GB SODIMM DDR5-5200, 256GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe, 16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits 45% NTSC Touch, Intel Iris Xe Graphics Functions as UHD Graphics, Wi-Fi 6 802.11ax 2x2 + BT5.2, FHD 1080p with Privacy Shutter, Windows 11 Pro
Offer details
Related Products
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display back cover material | Aluminum |
| Display | |
| Display diagonal | 16" |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage | |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| SSD form factor | M.2 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | French |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | French, English |
| Trial software | Office |
| Battery | |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.75 lbs (1.7 kg) |
| Width | 14" (356 mm) |
| Depth | 9.98" (253.5 mm) |
| Height | 0.689" (17.5 mm) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |