Lenovo ThinkCentre M90q Gen 2 Intel® Core™ i5 i5-11500 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 10 Pro Mini PC Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 11MQ002HUS
- EAN: 0195890342221
Intel Core i5-11500 (6C/12T, 2.7/4.6GHz, 12MB), 1x 8GB SO-DIMM DDR4-2666, 256GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Opal 2.0, Intel UHD Graphics 750, Intel Wi-Fi 6 AX201 11ax 2x2 + BT5.1 vPro, Windows 10 Pro 64
Offer details
Related Products
- Cable Locks
- Video Cable Adapters
- CPU Holders
- DisplayPort Cables
- USB Graphics Adapters
- Soundbar Speakers
- Mounting Kits
- Mice
- USB Cables
- Cable Lock Accessories
- Numeric Keypads
- Input Device Accessories
- Webcams
- Warranty & Support Extensions
- Headphones & Headsets
- Keyboards
- Speakerphones
- Network Cards
- Thunderbolt Cables
- HDMI Cables
Description
Tiny footprint. Big performer.
The second generation of the ThinkCentre M90q tiny desktop delivers powerful, enterprise-level performance and security in a legendary one-liter footprint. Featuring up to Intel® Core™ i9 vPro® processors, this PC supports up to three displays and includes proactive and convenient manageability with the vPro® platform. ThinkShield solutions keep this device secure both inside and out, while ultraflexible mounting options ensure it’s ideal and convenient for any workspace.
Productivity partnership
ThinkCentre M90q Gen 2 tiny desktop boosts productivity with features that focus on convenience. For example, a simple keyboard shortcut turns on the system without having to touch the power button—especially useful when the device is mounted out of sight. Modern Standby ensures that your PC stays up-to-date, even during sleep mode, and it wakes within one second. Additionally, this Tiny can power up to as many as three displays.
Easy upgrades
With expansion slots and add-ons, the ThinkCentre M90q Gen 2 PC is designed to grow with your business. Add graphics cards to support industry-specific imaging equipment, connect to legacy peripherals—the possibilities are endless. This tiny device is easy to deploy, upgrade, and manage thanks to features like built-in driver support for older OS versions and a PCIe add-on slot. Additionally, toolless access to the SSD and memory module make expansion and maintenance fast and efficient.
Safeguards your data & your device
ThinkShield, our comprehensive end-to-end security solution, combines industry-leading hardware, software, and services to protect your ideas and your business. The ThinkCentre M90q Gen 2 PC includes features like a self-healing BIOS that restores your system to an earlier state if it becomes corrupted. Trusted Platform Module (TPM) encrypts your data and your passwords. Smart USB protection ensures nothing gets copied from or to your system. Plus, you can customize additional security features to meet your business needs.
So tiny it fits anywhere—& looks great
The compact one-liter ThinkCentre M90q Gen 2 desktop addresses shrinking workspaces. With its sleek design and modern lines, this tiny PC fits seamlessly into modern offices, healthcare or finance organizations, or retail environments. You can position it vertically or horizontally, and with flexible VESA mounting options, it can be easily stowed out of sight. Or bundle it with a tiny-in-one (TIO) to create a modular desktop with a monitor.
The second generation of the ThinkCentre M90q tiny desktop delivers powerful, enterprise-level performance and security in a legendary one-liter footprint. Featuring up to Intel® Core™ i9 vPro® processors, this PC supports up to three displays and includes proactive and convenient manageability with the vPro® platform. ThinkShield solutions keep this device secure both inside and out, while ultraflexible mounting options ensure it’s ideal and convenient for any workspace.
Productivity partnership
ThinkCentre M90q Gen 2 tiny desktop boosts productivity with features that focus on convenience. For example, a simple keyboard shortcut turns on the system without having to touch the power button—especially useful when the device is mounted out of sight. Modern Standby ensures that your PC stays up-to-date, even during sleep mode, and it wakes within one second. Additionally, this Tiny can power up to as many as three displays.
Easy upgrades
With expansion slots and add-ons, the ThinkCentre M90q Gen 2 PC is designed to grow with your business. Add graphics cards to support industry-specific imaging equipment, connect to legacy peripherals—the possibilities are endless. This tiny device is easy to deploy, upgrade, and manage thanks to features like built-in driver support for older OS versions and a PCIe add-on slot. Additionally, toolless access to the SSD and memory module make expansion and maintenance fast and efficient.
Safeguards your data & your device
ThinkShield, our comprehensive end-to-end security solution, combines industry-leading hardware, software, and services to protect your ideas and your business. The ThinkCentre M90q Gen 2 PC includes features like a self-healing BIOS that restores your system to an earlier state if it becomes corrupted. Trusted Platform Module (TPM) encrypts your data and your passwords. Smart USB protection ensures nothing gets copied from or to your system. Plus, you can customize additional security features to meet your business needs.
So tiny it fits anywhere—& looks great
The compact one-liter ThinkCentre M90q Gen 2 desktop addresses shrinking workspaces. With its sleek design and modern lines, this tiny PC fits seamlessly into modern offices, healthcare or finance organizations, or retail environments. You can position it vertically or horizontally, and with flexible VESA mounting options, it can be easily stowed out of sight. Or bundle it with a tiny-in-one (TIO) to create a modular desktop with a monitor.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.7 GHz |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-11500 |
| Processor cores | 6 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor threads | 12 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 750 |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Volume | 1 L |
| Viewing window | No |
| Colour name | Black |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel Q570 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Audio chip | Realtek ALC233VB |
| Number of speakers | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | English |
| Power | |
| Power supply | 135 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 1 L |
| Width | 7.05" (179 mm) |
| Depth | 7.2" (182.9 mm) |
| Height | 1.44" (36.5 mm) |
| Weight | 2.76 lbs (1.25 kg) |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display | |
| Display included | No |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Number of speakers | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |