Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 (Intel) Intel Core Ultra 7 255H Laptop 14" Touchscreen WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro French Black
Intel Core Ultra 7 255H, 16C (6P + 8E + 2LPE)/16T, Max Turbo up to 5.1GHz, 24MB Intel Smart Cache, 2x 16GB SODIMM DDR5-5600, 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits 45% NTSC 60Hz Touch, Intel Arc 140T GPU, Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2x2 + BT5.3, FHD 1080p + IR Hybrid with Privacy Shutter, Windows 11 Pro
Offer details
Related Products
Description
ThinkPad E14 Gen 7 Intel Intel Core Ultra 7 255H, 16C 6P + 8E + 2LPE / 16T, Max Turbo up to 5.1GHz, 24MB Intel Smart Cache 2x 16GB SODIMM DDR55600 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 Integrated Intel Arc 140T GPU Windows 11 Pro, French / Canadian French / English 1year, Courier or Carryin
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminum |
| Display | |
| Display diagonal | 14" |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 255H |
| Processor cores | 16 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage | |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| SSD form factor | M.2 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Senary SN6147 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | French |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | French, English |
| Bundled software | Lenovo AI Now |
| Battery | |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.95 lbs (1.34 kg) |
| Width | 12.3" (313 mm) |
| Depth | 8.67" (220.3 mm) |
| Height (front) | 0.398" (1.01 cm) |
| Height (rear) | 0.598" (1.52 cm) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |