Lenovo ThinkStation P7 Intel® Xeon® 128 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA RTX A1000 Windows 10 Pro for Workstations Workstation
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 30F3007WUS
- EAN: 0198158921978
Intel Xeon w7-3455, 24C (24P + 0E)/48T, 2.5/4.8GHz, 67.5MB, 8x 16GB RDIMM DDR5-4800 ECC, 1x 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal, 1x NVIDIA RTX A1000 8GB, Windows 11 Pro for Workstations
Offer details
Description
ThinkStation P7 Intel Xeon w73455, 24C 24P + 0E / 48T, 2.5 / 4.8GHz, 67.5MB 8x 16GB RDIMM DDR54800 ECC 1x 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 Performance NVMe Opal 1x NVIDIA RTX A1000 8GB Windows 11 Pro for Workstations, English 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cores | 24 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor threads | 48 |
| Memory | |
| Internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 1 TB |
| Memory layout (slots x size) | 8 x 16 GB |
| Memory slots | 8x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A1000 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Design | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Performance | |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W790 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Audio chip | Realtek ALC897-Q |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro for Workstations |
| Operating system language | English |
| Power | |
| Power supply | 1400 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.89" (175 mm) |
| Depth | 20" (508 mm) |
| Height | 17.1" (434.4 mm) |
| Weight | 54 lbs (24.5 kg) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Audio | |
| Audio system | High Definition Audio |
| Audio chip | Realtek ALC897-Q |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |