Lenovo ThinkPad T16g Gen 3 Intel Core Ultra 7 265HX Laptop 16" WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Black
Intel Core Ultra 7 265HX, 20C (8P + 12E)/20T, Max Turbo up to 5.3GHz, 30MB Intel Smart Cache, 1x 32GB SODIMM DDR5-5600 Non-ECC, 1TB SSD M.2 2280 PCIe 5.0x4 NVMe Opal 2.0, 16" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits 100% sRGB 60Hz Low Power Eyesafe TÜV Low Blue Light, NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 Laptop GPU, Intel Wi-Fi 7 BE200 802.11be 2x2 + BT5.4 vPro, Windows 11 Pro
Offer details
Related Products
Description
NB WS T16g G3 U7 32G 1T 11P Intel Core Ultra 7 265HX, 20C 8P + 12E / 20T, Max Turbo up to 5.3GHz, 30MB Intel Smart Cache 1x 32GB SODIMM DDR55600 NonECC 1TB SSD M.2 2280 PCIe 5.0x4 Performance NVMe Opal 2.0 16 WUXGA 1920x1200 IPS 500nits Antiglare, 100 sRGB, 60Hz, Low Power, Eyesafe, T�V Low Blue Light Windows 11 Pro, English US / English UK 1year, Courier or Carryin + 1Y Premier Support Upgrade from 1Y Courier/Carryin
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminum |
| Display back cover material | Aluminum |
| Display | |
| Display diagonal | 16" |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 265HX |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Motherboard chipset | Intel WM880 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Storage | |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| SSD form factor | M.2 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| WWAN | Not installed |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel WM880 |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | Intel Connectivity Performance Suite + Lenovo AI Now + ThinkShield Pro (SentinelOne, Sepio, Cigent) 1-year |
| Battery | |
| Battery capacity | 99.9 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 180 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 180 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 180 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.6 lbs (2.54 kg) |
| Width | 14.3" (362 mm) |
| Depth | 9.92" (252 mm) |
| Height (front) | 0.622" (1.58 cm) |
| Height (rear) | 0.823" (2.09 cm) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Other features | |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |