Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 (AMD) AMD Ryzen™ 7 PRO 8840U Laptop 14" Touchscreen WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
Offer details
Related Products
- USB Cables
- Mobile Device Chargers
- Mice
- Numeric Keypads
- Laptop Cases
- Video Cable Adapters
- Laptop Docks & Port Replicators
- Input Device Accessories
- Laptop Spare Parts
- Headphones & Headsets
- Cable Locks
- Keyboards
- Webcams
- Warranty & Support Extensions
- Speakerphones
- Network Cards
- Thunderbolt Cables
- Internal Solid State Drives
- Backpacks
- Laptop Stands
- Computer Monitors
- Display Privacy Filters
Reasons To Buy

State-of-the-art Security Solutions
Enjoy peace of mind with assured data security on the T14 Gen 5 laptop. With ThinkShield, our advanced security suite, your data is encrypted by a discrete Trusted Platform Module (dTPM). Biometrics provide extra security, from fingerprint reader to facial recognition login, while a webcam privacy shutter maintains visual privacy when needed.
Power to You With DIY Ease
The ThinkPad T14 Gen 5 laptop offers long-lasting durability and allows for easy self-repairs with its customer replaceable units (CRU) — requiring no tech expertise. Its remarkable do-it-yourself capabilities are highlighted by a high 9.3/10 rating on the iFixit Repairability Scale to ensure effortless upgrades and component replacements.


Intuitive Features, Impactful Design
Stay productive all day with the T14 Gen 5 laptop, which seamlessly adapts to your workflow by adjusting battery usage. Its advanced thermal design features a dual-fan system with rear air vents for superior cooling. Plus, it's durability-tested to MIL-STD-810H specifications and promotes energy efficiency with an ENERGY STAR® 8.0 certification.
More Confidence & Better Control
Our redesigned ThinkPad keyboard includes tactile markings for easy key recognition and an enlarged TrackPad (120mm / 4.72ʺ) for greater control. A double tap on the TrackPoint activates a Quick Menu for customizable settings. And the Communications Bar atop the screen boasts a 5MP camera and noise-canceling mics for a sharper audio-visual focus.


A Display That Brightens Your Workday
Bask in the pristine clarity of visuals on the T14 Gen 5 laptop with the 2.8K OLED display option and the 3M optical solutions boost brightness with power-saving luminance. A number of displays feature the choice of low blue-light-certification to prevent eye fatigue and strain. Plus, choose from elegant shades of Eclipse Black and Luna Grey.
Unprecedented Productivity Anywhere, Everywhere
Explore amazing computing and power efficiency on the go with the 14″ ThinkPad T14 Gen 5 laptop, fueled by the AMD Ryzen™ PRO processor. Energize your creative work with vivid AMD Radeon™ graphics. Plus, enjoy AI-powered collaboration features like voice focus and automatic framing to boost your productivity and elevate your remote work experience.

Description
Explore amazing computing and power efficiency on the go with the 14″ ThinkPad T14 Gen 5 laptop, fueled by the AMD Ryzen™ PRO processor. Energize your creative work with vivid AMD Radeon™ graphics. Plus, enjoy AI-powered collaboration features like voice focus and automatic framing to boost your productivity and elevate your remote work experience.
A Display That Brightens Your Workday
Bask in the pristine clarity of visuals on the T14 Gen 5 laptop with the 2.8K OLED display option and the 3M optical solutions boost brightness with power-saving luminance. A number of displays feature the choice of low blue-light-certification to prevent eye fatigue and strain. Plus, choose from elegant shades of Eclipse Black and Luna Grey.
More Confidence & Better Control
Our redesigned ThinkPad keyboard includes tactile markings for easy key recognition and an enlarged TrackPad (120mm / 4.72ʺ) for greater control. A double tap on the TrackPoint activates a Quick Menu for customizable settings. And the Communications Bar atop the screen boasts a 5MP camera and noise-canceling mics for a sharper audio-visual focus.
Intuitive Features, Impactful Design
Stay productive all day with the T14 Gen 5 laptop, which seamlessly adapts to your workflow by adjusting battery usage. Its advanced thermal design features a dual-fan system with rear air vents for superior cooling. Plus, it's durability-tested to MIL-STD-810H specifications and promotes energy efficiency with an ENERGY STAR® 8.0 certification.
Power to You With DIY Ease
The ThinkPad T14 Gen 5 laptop offers long-lasting durability and allows for easy self-repairs with its customer replaceable units (CRU) — requiring no tech expertise. Its remarkable do-it-yourself capabilities are highlighted by a high 9.3/10 rating on the iFixit Repairability Scale to ensure effortless upgrades and component replacements.
State-of-the-art Security Solutions
Enjoy peace of mind with assured data security on the T14 Gen 5 laptop. With ThinkShield, our advanced security suite, your data is encrypted by a discrete Trusted Platform Module (dTPM). Optional biometrics provide extra security, from fingerprint reader to facial recognition login, while a webcam privacy shutter maintains visual privacy when needed.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Carbon fiber, Polycarbonate (PC) |
| Display | |
| Display diagonal | 14" |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 8000 Series |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Processor cache type | L3 |
| Processor model | 8840U |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 16 MB |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 38 TOPs |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| SSD form factor | M.2 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| WLAN controller model | Qualcomm NFA725A |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | English |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 52.5 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 120000" (3048 m) |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR® 8.0 EPEAT™ Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified 9.0 MIL-STD-810H military test passed |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.06 lbs (1.39 kg) |
| Width | 12.4" (315.9 mm) |
| Depth | 8.81" (223.7 mm) |
| Height | 0.697" (17.7 mm) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Qualcomm NFA725A |
| Audio system | Dolby Audio |
| On-board graphics card | Yes |
| Maximum shipping altitude | 120000" (3048 m) |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |